FLAG: Vrića ribe - bokun zdravlja

NOVOSTI

RAŠKA OSNOVNA ŠKOLA NABAVILA NOVU OPREMU ZA ŠKOLSKU KUHINJU - BESPOVRATNA SREDSTVA EU

Autor: Administrator , 1. 12. 2022. 09:45

OŠ Ivana Batelića - Raša je putem projekta "Vrića ribe-bokun zdravlja“ - Poticanje povećane potrošnje ribe u OŠ Ivana Batelića – Raša, u okviru Flag Natječaja Mjera 5.2.1. "Potpora za aktivnosti usmjerene povećanju potrošnje i konzumacije ribe i drugih morskih organizama FLAG-a "Alba", za potrebe školske kuhinje nabavila  opremu,  u vrijednosti od 64.992,78 kuna, a koja se sastoji od električne parno-konvekcijske pećnice, tostera, salamoreznice, inoks posuđa i posuđa za serviranje hrane.

Doprinos EU sredstava u projektu je 85%, a Republike Hrvatske 15% .

Udio javne potpore iznosi 100% sveukupnih prihvatljivih troškova.

Osim nabavke opreme, u tijeku  su projektom planirane edukativne radionice za učenike, učitelje, roditelje i školsku kuharicu o važnosti i nutritivnoj vrijednosti konzumacije ribe i ribljih proizvoda.

Ovaj program sufinanciran je sredstvima Europske unije iz Europskog fonda za pomorstvo i ribarstvo.

Tekst i foto: G.F.

Nastavak edukativnih predavanja o Važnosti uključivanja ribe u svakodnevnu prehranu

Autor: Administrator , 14. 11. 2022. 12:58

U ponedjeljak, 14. studenog 2022. godine, u našoj školi nastavljena je  edukacija učenika viših razreda "Važnost uključivanja ribe u svakodnevnu prehranu". Edukativna predavanja održana su u sklopu projekta „Vrića ribe – bokun zdravlja“, pod nazivom „Poticanje povećane potrošnje ribe u OŠ Ivana Batelića – Raša, a u okviru Flag-ovog Natječaja Mjera 5.2.1. „Potpora za aktivnosti usmjerene povećanju potrošnje i konzumacije ribe i drugih morskih organizama FLAG-a „Alba“ s ciljem unaprjeđenja znanja učenika o važnosti uključivanja ribe u svakodnevnu prehranu.

Edukacije/radionice su održali Olga Dabović Rac, dr.med. i Katja Pilar, nutricionista,  iz Nastavnog zavoda za javno zdravstvo Istarske županije.

Savjetovalište za prehranu NZZJZIZ

Prva edukativna predavanja za učenike u sklopu projekta "Vrića ribe - bokun zdravlja"

Autor: Administrator , 7. 11. 2022. 13:55

U OŠ Ivana Batelića – Raša, 7. studenog 2022. godine, održane su prve edukativne radionice u sklopu projekta „Vrića ribe – bokun zdravlja“, pod nazivom „Poticanje povećane potrošnje ribe u OŠ Ivana Batelića – Raša, a u okviru Flag Natječaja Mjera 5.2.1. „Potpora za aktivnosti usmjerene povećanju potrošnje i konzumacije ribe i drugih morskih organizama FLAG-a „Alba“ za učenike razredne nastave s ciljem unaprjeđenja znanja učenika o važnosti uključivanja ribe u svakodnevnu prehranu. Učenici su dobili informacije o ribama kao važnim izvorima bjelančevina, masti, mineralnih tvari i vitamina, razgovarali o čemu ovisi nutritivni sastav ribe i je li kvalitetniji u odnosu na meso drugih životinja, o energetskoj vrijednosti te zašto je riba – superhrana. Na kraju su i sami imali priliku kreirati svoj primjer zdravog obroka s ribom, povrćem i žitaricama ili proizvodima od žita. Svi učenici dobili su podsjetnik s edukacije, letak „Važnost uključivanja ribe u svakodnevnu prehranu“,  kako bi s roditeljima porazgovarali o naučenom.

Edukacije/radionice su održali Olga Dabović Rac, dr.med. i Alen Čaće, mag. ing. techn. aliment., iz Nastavnog zavoda za javno zdravstvo Istarske županije.

Odlukom o odabiru projekta "Vrića ribe - bokun zdravlja" našoj školi dodijeljeno 64.992,78 kuna

Autor: Administrator , 10. 11. 2021. 10:19

U petak, 5. studenog, u labinskom Circolu je održana svečanost dodjele Odluka o odabiru projekta u okviru Mjere 5.2.1. Potpora za aktivnosti usmjerene povećanju potrošnje i konzumacije ribe i drugih morskih organizama iz Lokalne razvojne strategije u ribarstvu FLAG-a Alba. Riječ je o dodjeli deset Odluka o odabiru bespovratnih sredstava pretežito odgojno-obrazovnim ustanovama sa područja FLAG-a Alba, odnosno s područja Labinštine.  Sredstva javne potpore osigurana su iz proračuna Europske unije (85%) i Republike Hrvatske (15%).

Dobitnici Odluka o odabiru projekta na području Labinštine

Našoj školi  za prijavljeni projekt „Vrića ribe – bokun zdravlja“ dodijeljeno je 64.992,78 kuna. Kroz projekt opremit će se školska kuhinja, a konačni cilj je  stvaranje uvjeta za kvalitetniju i zdraviju pripremu, kao i čuvanje hrane, što će u konačnici rezultirati češćim uvrštavanjem ribe u jelovnik te povećanom konzumacijom proizvoda ribarstva i akvakulture u školi. Za učenike će se održati  brojne radionice i edukativne aktivnosti u okviru nastavnih predmeta, sata razrednika, izvannastavnih aktivnosti i produženog boravka.  Prikupljat  će se i pripremati riblji recepti. Kroz projekt će se poticati dječje literarno i likovno stvaralaštvo. O realizaciji aktivnosti informirat će se preko mrežne stranice škole te kroz lokalne medije.

Izvor fotografije: https://radiolabin.hr/news_details.php?id=21993

> Školski projekti  > FLAG: Vrića ribe - bokun zdravlja