Trećaši učili o ugljenokopnoj djelatnosti na Labinštini uz posebnu gošću

Autor: Administrator , 13. 3. 2024.

Povodom obljetnice Labinske republike i Dana rudara, u ožujku, a  vezano uz zavičajni projekt "Rudnik različitosti", učenici 3. razreda, sa učiteljicom Draganom Macura, pozvali su posebnu gošću, Evu Melegi Matković, profesoricu povijesti i članicu Katedre za čakavski sabor Labin koja je učenike upoznala s poviješću ugljenokopne djelatnosti na području Labinštine.

Učenici su sa zanimanjem pratili povijesnu priču, a veliki interes su pokazali za "Legendu o ugljenu" koju su imali priliku čuti na temu otkrivanja ugljena u našem kraju iz bogate usmene predaje. Uz pomoć alata Google Earth, učenici su promatrali svoj zavičaj iz ptičje perspektive te su pritom, koristeći vlastitu maštu, locirali mjesta gdje se, prema legendi, pastir mogao nalaziti. Pored navedenog, učenici su uz pomoć videozapisa te slikovnog prikaza o nastanku ugljena usvojili osnovne pojmove vezane uz nastanak ugljena te su iste povezali sa sadržajima predmeta Priroda i društvo. Proučavajući povijesni aspekt našeg zavičaja učenici su se, uz pomoć audiovizualnih materijala, upoznali s razvojem rudarstva na našim prostorima, Labinskom republikom te su za kraj pogledali edukativni video o Raši s posebnim aspektom na rudnik i njegov značaj.

Na satu likovne kulture sa svojom učiteljicom nastavili su razgovor o ugljenu te crtali ilustracije s motivima iz legende.

Tekst: R.M. i E.M.M.   Foto: D.M.