Na Dan ružičastih majica

Autor: Administrator , 1. 3. 2018.

Ružičastim majicama uključili smo se u svjetsku akciju obilježavanja Dana ružičastih majica s ciljem poticanja nenasilja, tolerancije među učenicima i svjesnosti o vršnjačkom nasilju. Većina se učenika odazvala pozivu školske psihologinje da zadnje srijede u mjesecu veljači odjene majicu jedne od nijansi ružičaste boje, a bilo je tu i ružičastih čarapica.

Nakon što su upoznati s idejom obilježavanja, učenici su cijeli dan pisali poruke i prijedloge lijepog i pristojnog ponašanja prema svojim školskim kolegama te na koji način mogu pomoći svojim prijateljima u razredu. UČenici 4. razreda sudjelovali su u radionici o prevenciji nasilja i pokazali odlično  znanje i svjesnost o štetnosti nasilja i važnosti pomoći vršnjakuOdličnoj atmosferi u školi pridonijeli su i zagrljaji učenika, a proširili su se i u zbornicu, ali i na ulicu. Uključili su se i mali novinari koji će poruke izložiti u školski hodnik. Nastavak u VIŠE.

Ideja za Dan ružičastih majica nastala je u znak protesta zbog incidenta koji se dogodio u jednoj školi prije 10 godina u Kanadi kada je dječak, u znak potpore bolesnoj majci, došao u školu u ružičastoj majici i zbog toga bio izložen vršnjačkom nasilju. Inicijativom školskih kolega je na konstruktivan i inteligentan način riješeno sustavno zlostavljanje dječaka, posvećenog podršci liječenju teško bolesne majke. Ružičaste majice, koje su solidarno s dječakom nosili njegovi školski kolege, postale su prepoznatljiv simbol inicijative, i kasnije, međunarodno prepoznate obljetnice.

CEPN, nositelj cjelokupnog programa i začetnik ideje u Hrvatskoj, je promocijom Dana ružičastih majica postigao prepoznavanje obljetnice diljem naše zemlje.

Donosimo vam samo neke od naših poruka iz novinarske grupe:

Upitaj: Trebaš li pomoć?

Želiš li da te otpratim kući?

Mogu li ti biti prijatelj? Želiš li da te upoznam sa svojim prijateljima?

Želiš li bombon, čokoladicu?

Treba li ti pomoć oko zadaće?

Reci: Sviđaju mi se tvoje patike! Odlična frizura! Lijepa majica!