Istraživali smo i učili u Speleo kući u Vodicama

Autor: Administrator , 2. 5. 2017.

Naši trećaši i četvrtaši,  u pratnji učiteljica Mirjane Blažević, Dragane Macura i Hany Tutan, boravili  su 25. i 26. travnja 2017. godine, u dvodnevnoj Školi u prirodi u Znanstveno edukacijskom centru, u Speleo kući u Vodicama, u Općini Lanišće, na Ćićariji. Škola u prirodi je  dio plana i programa projekta Istra va srce, a u sklopu zavičajne nastave. Boravak je realiziran u suradnji s Naturom Histricom.

Čuvar prirode, djelatnik Nature Histrice, učenike je upoznao s mjestom Vodice i  na terenu uz razgled poučnih staza, realizirao radionice:  Voda i Ljekovito bilje. Gospodin Kazimir Šverko je u radionici Stari zanati učenicima prezentirao izradu raznih predmeta od drva s posebnim naglaskom na izradu cindre,  starog narodnog glazbenog instrumenta sa Ćićarije. Pravo oduševljenje među učenicima izazvao je zvuk cindre i pokušaji svirke te na kraju mogućnost rada s prezentiranim alatima iz starih vremena.  U dvodnevnom boravku učenici su se  upoznali s florom i faunom kraja, s načinom života ljudi, podnebljem, ... Nastavak u VIŠE.

Foto-galerija: Škola u prirodi_Speleo kuća u Vodicama

U Speleo kući pogledali su izložbu i poslušali izlaganje o kršu, jamama, podzemnim vodama, speleologiji i speleolozima, o onečišćenju i zaštiti i očuvanju tih prirodnih bogatstava. Speleo kuća, koja se nalazi u renoviranoj zgradi nekadašnje seoske škole, suvremeno je opremljena. Boravak u njoj pruža brojne mogućnosti za razne aktivnosti: istraživanja, učenja, igre i zabave. Učenici raške škole su bili smješteni u 3 sobe u kojima su kreveti na kat te si je svatko izabrao mjesto prema želji.

U povratku su se zaustavili na  brani Letaj na  Boljunčici kako bi razgledali impresivnu betonsku građevinu, visoku 35 metara i dugačku 90 metara. U planu je bilo i razgledavanje Vele Drage uz stručno vodstvo djelatnika Parka prirode Učka, ali  je zbog kiše moralo biti odgođeno.

Učenici i učiteljice zahvaljuju djelatnicima na zanimljivom i ugodnom boravku uz preporuku!

M.B.

Ovaj mjesec: 2004