Putovima đaka iz prošloga stoljeća_Vagoneti...

Autor: Administrator , 4. 4. 2017.

Na putu do škole svaki je dan drugačiji. I naš je današnji bio poseban. Zavirili smo u školske spomenice iz prošloga stoljeća i uputili se starim putovima. Zanimalo nas je što su, kako i gdje učili đaci u nekadašnjim područnim školama naše OŠ Ivana Batelića, a sve u okviru zavičajnog projekta Vagoneti ot valora i šperonci.

Ponijeli smo foto aparat, dobru volju i veselo raspoloženi uputili se najprije u PŠ Brgod gdje su nas čekale nekadašnje djelatnice -  učiteljica Denis Bizelj i spremačica  Gracijela Negri kako bi nam ispričale  kako je to nekad izgledalo. Nastavili smo u smjeru Koromačno posjetiti područnu školu, jednu od posljednjih malih školica koja se 2011. godine zatvorila zbog nedostatka učenika. Učiteljicu Almu Poljak, nekadašnju djelatnicu, ponijele su emocije kada nam je prepričavala doživljaje i događaje iz školskih klupa u neka druga vremena. Guštali smo na školskom košarkaškom igralištu s pogledom na more te krenuli dalje.

Najstarija školska zgrada u malom selu Vlakovo (Sveti Lovreč) doživjela je preinake da smo je jedva prepoznali. Nadograđene volte i terase sakrile su stari šarm ljepotice s početka dvadesetog stoljeća i jedne od prvih hrvatskih škola iz 1905. godine. Fotografirali smo je, osvježili se sokom u hladovini pored starog zaboravljenog bunara i ukrcali se u kombi jer čekala nas je gošća. Vijugavom cesticom vratili smo se u Trgetari. Na obnovljenoj kućici razveselili smo se staroj drvenoj oznaci -  Osnovna škola Trgetari. Ljubazna gospođa Mariela Gobo, rođena u obližnjoj kući dočekala nas je sa crno-bijelim fotografijama iz školskih klupa svojih sinova i  simpatičnim člankom iz novina – svjedočenje jednog posve drugačijeg vremena.

U malo ribarsko mjestašce Trget spustili smo se u hip kako bismo potražili privatnu kuću  koja se koristila za potrebe nastave u vrijeme Italije. Spomenut ćemo još PŠ Barbići, no zbog udaljenosti, nismo je uključili u današnju terensku nastavu. Ostavit ćemo je za neki drugi put i još neku priču iz bogate povijesti naše škole i njenih đaka.

Učenici povijesne i novinarske grupe

Foto-galerija:Putovima đaka iz prošloga stoljeća

« Ožujak 2024 »