Ustanove koje čuvaju djeliće prošlosti otkrivali smo u sklopu projekta Vagoneti...

Autor: Administrator , 24. 2. 2017.

U sklopu zavičajnog projekta Vagoneti ot valora i šperonci posjetili smo Državni arhiv i Etnografski muzej u Pazinu s ciljem upoznavanja ustanova važnih za očuvanje tradicije i prošlosti. U petak, 17. veljače 2017. godine, mi, učenici Male povijesne grupe i Novinarske grupe s voditeljicama, uputili smo se u Pazin. U Državnom arhivu dočekali su nas „u bijelim rukavicama“ te posjeli u veliku dvoranu kako bi nas upoznali s nekima od najstarijih knjiga i dokumenata važnih za Istru i okolicu. Zanimljivo nam je bilo i na radionici restauracije gdje smo naučili ponešto o čuvanju i popravljanju oštećenih i starih knjiga i dokumenata.

Obišli smo  Etnografski muzej Istre kako bismo se upoznali sa stalnim postavom te učili tkati u radionici Tkanja na daščici. U našim člancima pročitajte sve u detalje…u VIŠE.

Foto-galerija: U Pazinu

U Etnografskom muzeju u Pazinu

U Etnografskom muzeju u Pazinu  vidjeli smo mnoštvo predmeta, prostorija i odjeće kojima su se koristili ljudi u prošlosti. U Kaštelu – dvorcu u kojem je danas uređen muzej nekada su živjeli bogati ljudi. Danas se u njegovim prostorijama mogu organizirati vjenčanja.

Obišli smo prostorije u kojoj su bile prikazane nekadašnje djelatnosti, narodne nošnje iz različitih dijelova Istre te tradicionalna kuhinja i tkalački stan. Neke od djelatnosti koje su nekad bile razvijene jesu: bačvarstvo, stolarstvo, kolarstvo, ….  Zanimljivo je da su kovači potkivali i konje.

Haljine narodnih nošnja zvale su se modrna, postojale su dvije vrste, modrna na radost, za neudane žene te modrna na žalost za udane žene. Dio hrvatske narodne nošnje bile su i kanice ili babin pas (duga). To je pojas oko kojega se vješao i ključ, a  po karakterističnim bojama moglo se zaključiti iz kojeg područja djevojka dolazi. Muške hlače zvale su se bonavreke, one su bile veoma uske, muškarci ih nisu  mogli samostalno odjenuti pa su ih žene morale rastegnuti i držati dok bi se muškarci popeli na stol te uskočili u njih. U tim su hlačama znali ostajati i po mjesec dana jer su šivane od prirodnih materijala.

Mnogi su se ljudi bavili i tkalaštvom, no tkalci su bili isključivo muškarci jer je bio  težak zanat. Taj se zanat jako dugo učio, potpuno bi se mogao naučiti u otprilike pet godina. Na kraju nas je voditeljica povela na radionicu gdje smo tkali kanice. Bilo nam je jako zanimljivo i puno smo naučili.

Elin Zenzerović, 5.r.

DRŽAVNI ARHIV U PAZINU

U arhivu smo proučavali stare arhivske spise i knjige iz istarske prošlosti. Državni arhiv u Pazinu osnovan je 1958. godine pod nazivom Istarski arhiv - Pazin. Ipak, tradicija čuvanja arhivskog gradiva u Istri potječe još od 14. stoljeća.  Saznali smo da su arhivi ustanove koje u okviru svoje djelatnosti imaju čuvanje, obradu i zaštitu arhivske građe. Prema svojoj namjeni Arhivi čuvaju pisanu građu i to u više oblika i medija.  Saznali smo da je najstariji dokument pronađen u arhivu  iz oko 1200. godine. Izvorni dokumenti pisani su na raznim jezicima kao što su npr. talijanski ili latinski.

Područje nadležnosti istarskog arhiva nije se mijenjalo od njegova osnutka do danas, a naziv arhiva mijenjao se  još u tri navrata: od 1960. godine do 1993. godine Arhiv djeluje pod nazivom Historijski arhiv - Pazin, od 1993. do 1997. kao Povijesni arhiv Pazin, a nakon 1997. godine kao Državni arhiv u Pazinu.

Pokazali su nam Statut grada Pule koji je pronađen oko 1500. godine. To je zbirka zakona koji su vrijedili za to doba. Pisani su na talijanskom jeziku. Pisan je na Pergameni. Pergamena je posebno prerađena životinjska koža. Ima oko 137 stranica. Proučavali smo i jednu od najstarijih matičnih knjiga rođenih iz Labina koja datira iz 16. stoljeća. Tražili smo najstarija prezimena koja se u njoj nalaze.

Mnoge su knjige danas u formaciji filma, tj. digitalizirane kako bi ih se lakše i bolje očuvalo te pretraživalo. Nakon predavanja slušali smo radionicu o načinu restauriranja knjiga pisanih na različitim podlogama.

Aida Suljić, 8.r.

« Ožujak 2024 »