Svjetski dan hrane uz krumpir

Autor: Administrator , 21. 10. 2015.

Koristio se kao ukrasna biljka i za prehranu stoke kada je u 16. stoljeću prenesen iz  Južne Amerike u Europu. No, nije dugo trebalo kako bi se počeo upotrebljavati u prehrani. Priprema se na različite načine: pržen, kuhan, pečen ili kao sastojak raznim jelima. Uvijek je preukusan i svi ga vole. Pogađate, radi se o krumpiru. Naime, povodom Svjetskog dana hrane, učiteljice i učenici mlađih razreda posvetili su dan toj biljci iz porodice Solanaceae porijeklom s Anda. Uvodno predavanje o krumpirima na Ppt-u pripremila je učiteljica Alma Poljak kako bi dočarala koliko je krumpir skromna zvijezda među namirnicama s piramide pravilne prehrane za djevojčice i dječake u dobi od 7 do 10 godina. Trećaši su i u knjižnici u enciklopedijama tražili informacije o krumpirima. Kako sve ne bi ostalo na riječima, učenici su, nakon što je školski kuhar pripremio kuhani krumpir i izrezao ga na male komadiće, vježbali svoju kreativnost dodavanjem raznih ponuđenih jestivih dodataka poput kupusa, oraha, maslina, graha, naribane jabuke ili tune. Tako su nastajale njihove idealne krumpir salate koje su degustirali u zajedničkom blagovanju na marendi. Nakon zajedničkog druženja nastavili su u dobrom raspoloženju učiti, pisati, pjevati i vježbati svaki u svom razredu sa svojom učiteljicom.

R. M.

Ovaj mjesec: 2084