Bili smo domaćini Županijskog natjecanja iz povijesti

Autor: Administrator , 8. 3. 2017.

Županijsko natjecanje iz povijesti održano je 7. ožujka 2017. godine u OŠ Ivana Batelića u Raši. Nakon prigodnog  govora Glorije Paliska Bolterstein, načelnice Općine Raša te pozdravnog govora Greis Franković, ravnateljice škole domaćina, organiziran je uvodni kulturno –umjetnički program učenika Dramske grupe i Školskoga zbora te malih plesača RKUD-a. Na natjecanje je pozvano 33 učenika i 18 mentora iz 18 osnovnih škola  i 24 učenika i 13 mentora iz 8 srednjih škola  Istarske županije kako bi pokazali svoje znanje  u dvije kategorije, Pisana provjera znanja i Samostalni istraživački radovi. U pauzi su mentori imali priliku slušati zanimljivo predavanje profesora Roberta Matijašića „ Najnovija antička istraživanja u Istri“ uz sponzorstvo nakladnika Profil Klett, dok su učenici slušali predavanje Mladena Bajramovića, predsjednika udruge IUR o izgradnji  Raše 1937. godine i obišli značajne punktove rudarskog obilježja. Nastavak u VIŠE.

Foto-galerija: Županijsko_natjecanje_2017._OŠ Ivana Batelića

U kategoriji pisanih provjera znanja za 7. razred prvo je mjesto s 49 boda zauzela  Anamaria Bukovnik iz OŠ Kaštanjer Pula i mentorica Ivana Maričić, drugo mjesto s 47 boda Lean Osmanović iz OŠ Dr. Mate Demarina Medulin i mentorica Morena Glavinić. Dva treća mjesta s 44 boda podijelila su Karin Ritoša iz OŠ Vladimira Nazora Pazin - PŠ Trviž i mentor Mihael Kiršić i učenica  Ines Dukić iz OŠ Veruda Pula uz mentoricu Miljanu Skrobe Damjanić.

U kategoriji pisanih provjera znanja za 8. razred prvo je mjesto s 43 boda osvojio Matteo Mohorović  iz OŠ Ivo Lola Ribar Labin i mentor Žarko Petrović. Drugo mjesto s 41 bodom  pripalo je Mariji Lalović iz OŠ Ivana Batelića Raša i mentorici Vedrani Hrelja Zupan. Dva treća mjesta s 32 boda zauzeli su Jakov Zgrablić  iz OŠ Vladimira Nazora pazin uz mentoricu Mirjanu Milu Anzur i učenica Stela Dermit iz OŠ Ivo Lola Ribar Labin uz mentora Žarka Petrovića.

U kategoriji pisanih provjera znanja za 1. razred srednje škole uspješno su  1. mjesto s 27 boda podijelili Nina Savić iz SŠ Mate Blažine Labin i mentorica Sanja Gregorinić i učenik Matija Jurman iz Pazinskog kolegija – Klasična gimnazija uz mentoricu Sandru Sloković. Drugo mjesto s 21 bodom osvojio je učenik Arijan Vidulin  iz Gimnazije Pula i mentor Alen Tafra. Na trećem mjestu s  19 boda našao se učenik Fran Slijepčević, također iz Gimnazije Pula i mentor Alen Tafra.

U kategoriji pisanih provjera znanja za 2. razred srednje škole prvo mjesto s 39 boda zauzeo je Adem Mahmić iz Srednje škole Mate Blažine Labin i mentorica Sanja Gregorinić. Na drugo mjesto s 30 boda  pozicionirala se učenica Erika Sirotić iz SŠ Buzet i mentor Hrvoje Badurina. Treće mjesto s 28 boda zauzeo je Anton Rosanda iz Gimnazije Pula i mentorica Marija Komparić.

U kategoriji pisanih provjera znanja za 3. razred srednje škole prvo mjesto s 37 boda osvojio je Anton Brčina iz Gimnazije Pula i mentor  Alen Tafra. Drugo mjesto s 30 boda  zauzeo je Luka Bariša iz Pazinskog kolegija – Klasična gimnazija uz mentora Daniela Bogešića. Treće mjesto s 27 boda  pripalo je učeniku Romanu Tkalčiću iz Gimnazije i strukovne škole Jurja Dobrile Pazin i mentorici Barbari Širol.

U kategoriji pisanih provjera znanja za 4. razred srednje škole prvo mjesto s 19 boda pripalo je Enricu Rajkoviću iz SŠ Mate Blažine Labin uz mentoricu Sanju Gergorinić te drugo mjesto s 14 boda učeniku Mateu Antoncu iz SŠ „Vladimir Gortan“ Buje uz mentora Aljošu Sirotića.

U kategoriji samostalnih istraživačkih radova prvo mjesto osvojile su učenice Jelena Bošnjak i Emili Kuzma iz SŠ Mate Balote Poreč s temom Promjene vjenčanih običaja u Istri od 1950 – ih i 1970 – ih uz mentorstvo Ivana Žagara. Drugo mjesto pripalo je Mateju Hekiću iz GSŠ Jurja Dobrila Pazin s temom Fragmenti svakodnevnog života Žminjštine u međuraću i tijekom Drugog svjetskog rata uz mentora Igora Dobrića. Treće mjesto zauzeli su Domagoj Matošević i Ivan Luka Mamontov iz SŠ Zvane Črnje Rovinj s temom Rovinjska batana uz mentoricu Miru Butigan Tomić.

Po objavi rezultata učenicima i mentorima uručeno je Priznanje za osvojena prva tri mjesta te su nagrađeni knjigama triju nakladnika Školske knjige, Alfe i Profil Klett kojima se škola domaćin zahvaljuje na sponzorstvu. Ostalim učenicima i mentorima uručena je Zahvalnica za sudjelovanje.