Mića beseda ca va srce Nede Milenkovski - Vagoneti ot valora i šperonci

Autor: Administrator , 28. 2. 2017.

Nekoliko minuta nakon što je ušla u razred naših šestaša i sedmaša zaplijenila je potpunu pažnju i držala je puna dva školska sata. Neda Milenkovski - vrijedna labinska književna radnica predstavila se učenicima u okviru zavičajnog projekta “Vagoneti ot valora I šperonci”, vješto ispreplićući poeziju nastalu u trenu, kako kaže, sa zanimljivom pričom o inspiraciji.

Krenula je s pjesničkim opusom na standardu iz zbiraka Desi se pjesma i U modrini čipkaste pjesme. Osvojila nas je pjesmom o Kokici – prijateljici kujici te otkrila kakav se parti događa u njezinom parku oko kuće iz istoimene pjesme. Neobični motivi česti su glavni likovi u njezinim pjesmama pa su tako obluci dobili važnu ulogu u jednoj od pjesama. No, pjesmom  Bosna moje srce traži pronašla je naša srca te pričom o dženarikama, šamijama, urmašicama otkrila djelić svojega života provedenog u BiH. Iz zbirke  Akvarel života koja je nastala kao dio dvostrane zbirke na standardu s jedne strane, a na dijalektu s druge pod nazivom Rikamani šenjoli predstavila nam je simpatične Krilate ljubavnike i U vrtu.

Uvod o cakavskoj djelatnosti izvela je s pjesmom Moj ca – moja mića beseda...Nastavak u VIŠE.

Foto-galerija: Neda Milenkovski u gostima

O najkraćoj besedi labinskog govora imala nam je puno za reći jer jedna je od promotorica brendiranja labinske cakavice i projekta Cagodar te raznim aktivnostima pridonosi očuvanju svog zavičajnog govora.

Otkrila nam je da često saziva pjesnička okupljana a i sama putuje Lijepom Našom i šire. Surađuje s drugim pjesnicima te je tako sramežljivo ušla u svijet medija, najprije blogom pod imenom Alba Istriana, a poslije i na Facebook kad je shvatila da se “ Ništa nije dogodilo ako nije na Face-u!”. Iznenadila nas je Megapjesmom, nebrojenim stihovima 76 autora s  Facebook - a koji su nizali izazvani Nedinim pozivom - Pokažimo se pjesnici! Nekoliko smo je puta vrtili oko klupa kako bismo uspjeli rastegnuti sve stihove.

Da  smo je imali prilike zadržati nekoliko sati, ne bi nam bilo dovoljno saznati o svim njezinim pothvatima jer zaista je hrabra ratnica riječima što u današnje vrijeme izaziva divljenje. Za kraj, darovala je naše učenike, zaokruživši svoju priču  najdražim stihom: Na bresciće je Labin, moje najlepce doma, tiskanim na straničniku ili bookmarkeru u okviru projekta Cagodar – brendiranja labinske cakavice. I za straničnik je, onako skromno, predložila izvrsnu domoću besedu – šenjolnica. Nikad se ne zna, možda jednoga dana uđe u neki od lokalnih rječnika kao što će sigurno naša draga gošća ući u jedan od  leksikona velikana. Zahvaljujemo joj na osebujnom susretu i isnpiraciji koju je nesebično podijelila, otvorivši nam djelić svoje duše.

Draga Neda, želimo van još puno lepeh besedi i zdrovlja da vas služi puno let.

I pridite nan opet! Fala ot srca!

Odgovore na naša pitanja, objavit ćemo naknadno.

« Ožujak 2024 »