Uoči Dana rudara o bogatom rudarskom nasljeđu

Autor: Administrator , 28. 2. 2017.

Na satove povijesti, u ponedjeljak 27. veljače, uoči Dana rudara (2.3.) pozvali smo gospodina Mladena Bajramovića, predsjednika udruge Istarski ugljenokopi Raša, uvijek rado viđenog i vjernog suradnika naše škole, kako bismo razgovarali o rudarskom nasljeđu iz bogate rudarske prošlosti našega zavičaja. Učenicima sedmog i osmog razreda privukao je pažnju zanimljivim  dokumentarnim uratkom u optimističnom tonu. Radi se o prezentaciji međunarodnog projekta  „Rudarsko nasljeđe: generator gospodarskog i turističkog razvoja“  realiziranog od srpnja 2013. do rujna 2014. godine iz fonda Europske unije, a kojeg je Labin nositelj projekta uz gradove partnere: Rybnik, Carboniu, Banoviće, Idriju, Velenje i Rašu, a sa zajedničkim ciljem obnove i valorizacije baštine industrijske arheologije te općenito urbanih naselja povezanih s iskopnom djelatnošću. Iz iskustva gradova partnera zaključili smo kakvo nam bogatstvo nudi rudarsko nasljeđe. Samo se treba pokrenuti. S tom mišlju završeno je i današnje predavanje, a prigodno uoči 80. rođendanu  Općine Raša. Nastavak u VIŠE.

Evo što je učenica zapisala, gledajući dokumentarni film:

O projektu MIN-HER

Međunarodni projekt MIN-HER provodio se od srpnja 2013. do rujna 2014. godine, a Grad Labin je nositelj projekta. Financiran je iz EU fondova. U projekt su bili uključeni gradovi : Rybnik, Banovići, Idrija, Velenje, Carbonia i Raša  zajednički povezani rudarskim nasljeđem. Puni  naziv projekta je Miner Heritage, a za skraćeni naziv uzeta su prva tri slova obje riječi u značenju  rudarsko nasljeđe. Grad Labin je ovim  projektom želio  razvijati suradnju u namjeri da se ostvare i unaprijede međusobni odnosi partnera u projektu temeljeni na izvornoj zajedničkoj povijesti s posebnim osvrtom na obnovu i valorizaciju baštine, industrijske arheologije te općenito urbanih naselja povezanih s iskopnom djelatnošću. Projektom se također željelo oživjeti  kulturno-turističke znamenitosti, te pokrenuti niz  novih gospodarskih djelatnosti na lokacijama koje su izvornom namjenom povezane s rudnikom. U svim je  spomenutim gradovima održan susret sudionika na kojima su predstavljene značajke gradova.

U 19. stoljeću Rybnik u Poljskoj postaje središte rudarskog nasljeđa. Godine 2010. uspostavljena je veza između Ribnika i Labina te su održane zajedničke aktivnosti. Zanimljivo je da je prvi povijesni rudnik Ignacy bio u vlasništvu države i otvoren 1792. godine te da je  godišnje proizvodio od 150 do 200 tona ugljena. Rudnik je od 2000. godine otvoren za turiste te se mogu vidjeti strojevi,  željeznicu a obnavlja se i vodotoranj. Nagrađen je certifikatom za Najbolji turistički proizvod 2004. godine.

Carbonia je rudarski grad izgrađen tridesetih godina 20. stoljeća uz rudnik ugljena Serbariu. Carbonia na talijanskom znači mjesto ili zemlja ugljena,što i jest. Grad je sličan s gradom Raša. Godine 2000. potpisan je ugovor između Carbonie, Raše i Labina oko zajedničkih aktivnosti. Općina Carbonia od 2006. godine rudarsko okno i okolne zgrade uspjela je obnoviti te otvoriti  Rudarski muzej koji obuhvaća objekt lamparne, dvoranu s  izvoznim strojem i podzemni rov. Održavaju se prezentacije na temu Kako postati dio rudarske rute i Mogućnosti zapošljavanja mladih u Europskoj Uniji.

Nositelji gospodarstva u Banovićima kroz povijest su bili dva rudnika mrkog i kamenog ugljena osnovani oko 40- tih godina 20. st. Rudnik je i danas otvoren te zapošljava oko 2600 ljudi i proizvodi oko milijun i pol tona ugljena . Banovići su od 2005. godine član EUROCOAL-a – europske asocijacije rudnika te je jedan od prvih rudnika iz BiH u koji se uspio pridružiti drugim autoritativnim europskim rudnicima a planira se i daljnja obnova u svrhu turističke varorizacije. Zanimljivo je da  turisti već sada uživaju u vožnji turističkim vlakom Ćiro na obnovljenoj pruzi.

Velenje i Idrija su dva rudarska grada u Sloveniji koji su mnogo uložili u modernizaciju svojih rudnika i  valorizaciju rudarskog nasljeđa.  Otvoreni su Muzeji rudarstva u kojima se može iskusiti život rudara. Organiziraju mnoge programe za očuvanje rudarskog nasljeđa. Može sei virtualno prošetati muzejom. Godine  2012.  Idrija je upisana u UNESCO-v Popis  svjetske baštine.

Labin i Raša posljednjih godina čine mnogo kako bi se očuvalo rudarsko nasljeđe. Postoji niz akcija i projekata. U Labinu je tzv. Pijacal, područje rudarske baštine, u novije vrijeme  zaštićen kao  nepokretno kulturno dobro na državnoj razini te se počinje s uređenjem. U bivšim prostorijama rudarske direkcije obnovljena je Gradska knjižnica, a u prostorijama lamparne djeluje caffe bar. Planira se i obnova trga i ostalog okolnog prostora. U Raši je za sada uređena Memorijalna zbirka rudara, a u planu su i druge akcije.

Samra Mrkaljević, 7. r.

« Ožujak 2024 »