Sat povijesti i hrvatskog jezika uz zanimljivog gosta

Autor: Administrator , 18. 5. 2016.

Odškrinuli smo vrata povijesti uz zanimljivog gosta u utorak, 17. svibnja 2016. godine u školskoj knjižnici. Na poziv Eve Melegi Matković, učiteljice iz povijesti, učenicima osmog razreda  predstavio se gospodin  Pio Mirković kao živi povijesni izvor i svjedok jednog važnog povijesnog razdoblja. Tema Raskida Tita i Staljina nastavna je jedinica povijesti SFRJ nakon Drugog svjetskog rata. Prisjećajući se svoga djetinjstva, g. Pio Mirković otkrio nam je događaje i doživljaje desetogodišnjeg dječaka u tom, kako je naveo, sretnom ali teškom razdoblju obilježenog neimaštinom i društveno - političkim previranjima. Nastavak u VIŠE.

Foto-galerija: Sat povijesti i hrvatskog jezika uz zanimljivog gosta

Odnosi se na raskol između vođa Jugoslavije i SSSR-a, Josipa Broza Tita i Staljina, što je dovelo do izbacivanja Jugoslavije iz Komunističkog informacionog biroa (Informbiro) 1948. godine.

Kao bivši učenik naše škole posjetio je i svoj nekadašnji treći razred te zaključio kako se štošta promijenilo. Istaknuo je koliko se ponosio svojom novom školom, te davne 1947. godine. I iako su djeca imala jedne hlače i jednu majicu, sašivenu od deke, bili su veoma sretni te su se skupljali na Kampetu, dječjem igralištu nedaleko od škole. O svemu tome, gospodina Pio Mirković pisao je u svom romanu Rudareva djeca, objavljenom 2014. godine jer se naš gost na svom dinamičnom životnom putu od radnika do direktora i sveučilišnog profesora, u predahu između stručnog i  znanstvenog rada, bavio i objavljivanjem romana u kojima je obuhvatio sudbinu istarskog čovjeka s prve polovice 20. stoljeća. Iskoristili smo ulomke  te smo na satu hrvatskog jezika na priči glavnog lika Antona (Toneta) interpretirali  njegov prvi objavljeni roman Did na zavičajnom govoru Puntere odakle je rodom.

Radeći u turizmu, studirao je Ekonomiju u Zagrebu i Ljubljani, diplomirao i doktorirao. Objavio je sedamdesetak što stručnih što znanstvenih radova, a budući da je u Labinu i na Labinštini proveo najveći dio svog života imao je mnogo toga  za prepričati na pitanja osmaša. Kako učenici rijetko imaju prilike uživo slušati, susresti se s „običnim“ ljudima i razgovarati o povijesnim događajima svoga kraja, ovaj je sat prebrzo završio uz listanje fotografija iz toga razdoblja. Na kraju je g. Pio Mirković svim učenicima darovao svoj roman Did za dugo sjećanje uz poruku da ponos svoga grada nose zauvijek, bez obzira gdje se i kada nađu. Zahvaljujemo mu na zanimljivom susretu prepunom emocija.

R. M.