U Zagrebu

Autor: Administrator , 16. 11. 2015.

Tehnički muzej, povijesna jezgra Zagreba i Interliber bile su glavni ciljevi naše terenske nastave u Zagreb u petak, 13.studenog 2015. godine. Krenuli smo u jutarnjim satima kako bismo stigli čuti pucanj topa s Kule Lotršćak u 12.00 sati. Vodile su nas učiteljice hrvatskog jezika, Hasnija Karlović i učiteljica engleskog jezika, Sandra Zloić. U pratnji je bila i naša psihologinja Blaženka Đulabić. Saznali smo tako od naše vodičkinje, učiteljice Sandre da je, prema legendi, Grički top s Lotrščaka ispalio točno u podne hitac na turski tabor, koji se u doba osmanlijskih ratova nalazio preko Save, te raznio pijetla što ga je kuhar nosio na pladnju da posluži pašu. Nakon toga Turci su se razbježali i nisu udarili na Zagreb. Obišli smo pješice tzv. stari dio Zagreba Kaptol, glavno crkveno sjedište i svojevrsni „biskupski grad“ kojim dominira crkva Uznesenja Blažene Djevice Marije, ili jednostavno Katedralu te  drugi dio staroga grada Gradec, današnji Gornji grad, do kojeg se najlakše dođe preko Dolca, glavne tržnice i „zagrebačkog trbuha“ i zamijetili mnoštvo živopisnih šestinskih kišobrana. Rješavali smo naše radne listove i pratili rutu dalje. Nastavak u VIŠE.

Foto-galerija: U Zagrebu

Saznali smo kako je Gradec stoljećima bio slobodni kraljevski grad i on je imao svoje zidine, ali jedina gradska vrata koja su još uvijek sačuvana jesu Kamenita vrata te spomenuli Doru Krupićevu iz Zlatarovog zlata.

Zaustavili smo se pored najstarije ljekarne u gradu koja potječe iz 14. stoljeća. Blizu nje nalazi se mjesto koje je središte političkog života u Hrvata, Trg sv. Marka, gdje se nalaze Hrvatski Sabor, Ustavni sud te Banski dvori, tj. sjedište Vlade RH. Trg je značajan i po istoimenoj crkvi sv. Marka, izvorno iz 13. stoljeća, koja je jedinstvena po svome čuvenom krovu na kojem su prikazani grbovi Trojedne kraljevine Hrvatske, Slavonije i Dalmacije te grb grada Zagreba.

S južne strane trga, u Ćirilometodskoj ulici, smještene su Starogradska vijećnica i Muzej naivne umjetnosti, prvi takve vrste u svijetu, dok se na obližnjem Katarininom trgu nalazi najljepša barokna crkva u gradu, crkva sv. Katarine, kao i prva zagrebačka gimnazija s početka 17. stoljeća.

Put nas je dalje vodio u Tehnički muzej. Uživali smo u Kabinetu Nikole Tesle i razgledu stalnog postava: motorima, automobilima, tramvajima i avionima. Malo nas je bilo strah pri spuštanju u simulirani rudnik, u podrum muzeja. Svidjelo nam se jer smo shvatili da vrijedi posjetiti zanimljiva mjesta iz naše povijesti.

U popodnevnim satima ukrcali smo se na autobus kako bismo stigli na poznati sajam knjiga INTERLIBER na Zagrebačkom velesajmu. Pogledali smo novosti iz svijeta knjige, a zanimalo nas je i kako izgleda razvikani Reeboot Infogamer sajam. Fotografirali smo se s poznatim gamerima i morali krenuti na autobus. Vratili smo se u večernjim satima prepuni dojmova i sa željom za češćim zanimljivim sadržajima.

Romina Miletić

« Ožujak 2024 »