Mali povjesničari posjetili Memorijalni centar Lipa pamti

Autor: Administrator , 30. 11. 2018.

U ponedjeljak 26. studenoga 2018. godine Mali povjesničari naše škole uputili su se na terensku nastavu iz povijesti u pratnji učiteljice Vedrane Hrelja Zupan. Terensku nastavu organizirali su predsjednik i tajnik Udruge antifašističkih boraca Labin, Severino Franković i Narčizo Ružić. Posjetili smo Memorijalni centar „Lipa pamti“ zajedno s učenicima OŠ „Vitomir Širola-Pajo“ Nedešćina i njihovom učiteljicom povijesti Irene Franković te s učenicima SŠ Mate Blažine Labin i njihovom profesoricom Dijanom Muškardin.

U Lipi nas je dočekao Branko Afrić, predsjednik Udruge antifašističkih boraca Liburnije, ujedno i prvo dijete rođeno u Lipi poslije rata koji je učenike upoznao o okolnostima njihova stradanja, a pod stručnim vodstvom kustosa obišli smo stalni postav muzeja i etnografsku zbirku te ruševine i ostatke naselja Lipa.

Memorijalni centar „Lipa pamti“ nalazi se u malome mjestu Lipa, 2 km udaljenom od graničnog prijelaza Rupa kraj Rijeke. Tijekom Drugog svjetskog rata stanovnike Lipe pogodila je velika tragedija kada su 30. travnja 1944. godine u svega nekoliko sati živote izgubili gotovo svi stanovnici koji su se toga dana u mjestu nalazili. Zločin su počinili fašisti i nacisti u sklopu ofenzive Braunschweig, živote je izgubilo 269 mještana, a pukom srećom preživjelo je samo njih šestero. Memorijalni centar „Lipa pamti“ otvoren je u travnju 2015. godine, kao dislocirana zbirka Pomorskog i povijesnog muzeja Hrvatskog primorja Rijeka, na mjestu starog Spomen muzeja.

U VIŠE ispod teksta pročitajte kako nam je bilo:

Dana 26. 11. 2018. godine bili smo u malom selu Lipa. To selo je doživjelo veliki teror od strane nacista. Posjetili smo Memorijalni muzej Lipa pamti. Muzej je crno-bijeli. Pun je znamenitosti iz 1944. godine kada su Lipljani bili napadnuti. Stradalo je 269 ljudi, većinom žene, djeca i starci, a preživjelo ih je samo šestero. Vodila nas je naša prof. Vedrana Hrelja Zupan, ali bilo je i drugih profesora i učenika iz drugih škola. Kada smo razgledali muzej, otišli smo na groblje odnijeti cvijeće. U restoranu smo zajedno ručali. Vratili smo se kući veseli, punih trbuha, ali ipak potreseni strašnim sudbinama.

Fata Bećirović, 6.r.

U ponedjeljak, 26. 11. 2018. godine posjetili smo malo selo Lipa, blizu graničnog prijelaza Rupa. Bili smo u muzeju „Lipa pamti“. To je selo bilo napadnuto 1944.godine i ubijeno je 269 ljudi, a ostalo je živo samo njih šestero i to majka sa četvero djece i jednim psom kojeg je morala ubiti kako ih ne bi otkrio, a malenome dječaku morala je staviti ruku na usta kako ne bi plakao. Preživio je i jedan čovjek koji se sakrio ispod mrtvog tijela, a tijekom noći uspio je pobjeći. Bilo mi je zanimljivo i tužno.

Nika Hadžalić, 6. r.

Bila sam u Lipi. Vidjela sam ruševine sela i čula o patnji ljudi za vrijeme Drugog svjetskog rata. Osjećala sam se tužno iako nam je svima zajedno bilo lijepo.

Emily Brajković, 6.r.

Proveo sam se super. Naučili smo nešto novo. Naučili smo kako je Lipa proživjela Drugi svjetski rat i da je gotovo 200 ljudi stradalo u samo 2 sata. Posjetili smo muzej i spomenik. Na kraju smo otišli u restoran na ručak.

Luca Galešić, 6.r.